Imajte na umu da ovo nije profesionalna recenzija puna tehničkih podataka i karakteristika jer takve možete pročitati na internetu na barem 15 mjesta i od ljudi koji se stvarno s tim i bave. Moja recenzija je više s korisničke strane i razlog zašto sam je uopće pisala je jer su me neki čitatelji zamolili da napišem recenziju kako bi dobili objektivan uvid u Samsung Galaxy Note 7 što će i dobiti jer sam ga koristila vrlo intenzivno 2 tjedna (uz to, želje čitatelja se uvijek moraju slušati).
Samsung Galaxy Note 7 je veliki telefon koji se na prvi pogled ne čini velik. Barem dok ga ne uzmete u ruku (i imajte na umu da se radi o manjoj ženskoj ruci, da ne bi bilo zabune). Prva stvar koju ćete uočiti na njemu, kad ga raspakirate, je savršena iskorištenost prostora. Nema nepotrebnih dijelova ni rubova koji umanjuju veličinu ekrana, njemu je ekran gotovo preko cijelog tijela. Uz to, nema ni viška “mesa” koje odvlači pažnju i utječe na funkcionalnost telefona.
Samsung Galaxy Note 7 nije samo telefon nego phablet (phone+tablet=phablet) što nije loše za one koji nisu pobornici prevelike količine elektronskih igračkica i žele imati moćan telefon s funkcionalnošću tableta. Unatoč tome što je odlično dizajniran i ergonomski oblikovan, ja sam s njim imala jedan problem – nisam ga mogla držati u jednoj ruci i služiti se s njim. Telefon koji sam imala prije Note 7 je je bio Samsung Galaxy S5 (ljubav prema Samsung mobitelima, kao što vidite) koji je bio manji (5.1 inch), kompaktniji i praktičan za upotrebu jednom rukom. S Note 7 to nisam mogla ali vjerujem da drugima, posebno onima s nešto većim rukama (od mojih), neće uopće biti problem, a možda volite držati telefon s obje ruke, u tom slučaju nećete ni doživjeti Note 7 kao veliki telefon.
Kao što sam napisala ovdje, Note 7 sam naručila u prednarudžbi i kako je došao rano ujutro (točnije, prije prve kave) i s obzirom da sam ga nestrpljivo očekivala, nisam ga uspjela slikati kako bih vam ga mogla i pokazati. Točnije, jesam ali jednom kavopiji kofein omogućuje normalno funkcioniranje, a bez njega slike ispadaju takve kakve su ispale, nepopravljive čak i nekome s naprednim poznavanjem Photoshopa i previše sramotne da bih vam ih pokazala (osim ako vam se ne gleda moj odraz u ekranu telefona na apsolutno svakoj mutnoj fotografiji). Znači, slika nema i morat ćete ih guglati.
Zašto sam se odlučila na kupovinu Note 7?
Da prvo odgovorimo na to pitanje, a odgovor je taj da mi je novi telefon bio potreban prije svega jer sam željela veći ekran (i mala napomena, S5 nakon 2 godine intenzivne upotrebe radi savršeno) jer veliki dio dana provodim zalijepljena za telefon i stvarno sam “heavy user”. S obzirom na moju ljubav prema Samsungu, nije bila teška odluka iako sam se dvoumila između njega i Samsung Galaxy S7 edge (što se vrlo brzo pokazalo kao bolja ideja i dokaz da je najbolje uvijek držati se prve ideje) ali Note 7 je bio najnovija igračka koja služeno nije još ni došla u trgovine (zato prednarudžba) i na poklon su se dobile Oculus Gear VR naočale, a tko bi tome mogao odoljeti? Ja sigurno nisam mogla, zato Galaxy Note 7.
Dizajn
Samsung Galaxy Note 7 dolazi samo u edge verziji, zakrivljenog ekrana, za razliku od Samsung Galaxy S7 koji postoji i u ravnoj i edge verziji. Za sve one koji vole ravne mobitele, to bi mogao biti problem. Još bi veći problem mogao nastati ako se pokaže istinitom tvrdnja da će Samsung u budućnosti proizvoditi top modele samo u zakrivljenoj verziji, a vi stvarno ne želite edge.
Zašto Samsung planira samo edge verziju mobitela? Zato što edge očito ima više fanova nego onih koji još uvijek preferiraju ravne mobitele. S obzirom da do Note 7 nisam imala iskustvo s edge ekranom (osim činjenice da mi se sviđao što nikada nije dobro ako je jedini razlog za kupovinu bilo čega, posebno kad je riječ o tehnici), zanimalo me kako će to ispasti, pogodak ili promašaj.
Pokazalo se kao pogodak. Edge ekran nije samo tu radi poboljšanog vizualnog dojma, edge ekran je pun praktičnih dodataka koji vam mogu pomoći u svakodnevnoj upotrebi telefona.
- možete dodati različite boje kontaktima koje će se prikazati na edge displayju kad vas netko zove
- možete dodati i svoje omiljene kontakte na edge display pa nećete morati kopati po imeniku kad ih želite zvati ili im poslati SMS
- brzi pristup notifikacijama
- multitasking preko edge ekrana
- brzi pristup satu po noći
- personalizacija – preko edge ekrana možete dobivati obavijesti od vremenske prognoze do vijesti i svemu pristupiti direktno i bez ulaženja u glavni meni
- izgleda kao infinity bazen (ozbiljno) i potpuno futuristički
Minus nemam ni jedan, meni je edge ekran otkriće. Možda čini telefon malo skliskijim ali samo ako ga držite bez ikakve futrole, što za telefon po toj cijeni ne bih preporučila. U svakom slučaju, edge samo pomaže funkcionalnosti telefona, a kako je precizan, ne morate se bojati da će vam skliznuti prst i da ćete nešto pogrešno stisnuti. Tko vam kaže da zbog edge ekrana pati ergonomija, nema pojma što govori ili su za tu osobu još uvijek mobiteli kao što je Nokia 3310.
Zahvaljujući Gorilla Glass 5 Note 7 bi trebao biti čvršći od svojih prethodnika, a i tanji je i lakši od prijašnjih verzija Note-a. Ipak, teži je i deblji od Samsung Galaxy 7 edge (iako zanemarivo).
Ekran
Note 7 ima AMOLED ekran veličine 5.7 incha koji u kombinaciji s QHD rezolucijom čini pravo čudo od ekrana, kvalitete boja i ugode za oči. Ako ga planirate koristiti u kombinaciji s Gear VR naočalama rezultat će vam se sigurno svidjeti, iako je meni osobno oštrija slika na S7 edge čemu je vjerojatno razlog veća gustoća piksela na nešto manjem ekranu.
Odlična stvar kod Note 7 je i Always on display koji vam omogućuje pristup svemu što smatrate važnim od Gmaila do WhatsAppa.
S pen olovka
Recenzije prijašnjih Note uređaja kažu da se javljao problem s olovkom koja, ako se umetnula pogrešno, tj.naopako u uređaj je ostajala zaglavljena. S Note 7 je taj problem riješen i olovka će kliknuti ako je stavljena kako treba. Isto tako sam čitala da su neki napisali kako ih brine hoće li olovka ispasti van, a da ne primijete. Ne vidim kako bi se to moglo dogoditi jer čvrsto stoji u telefonu i potreban je pritisak na nju da bi se izvadila van, a i tad ne ispadne nego ju je potrebno izvući.
S pen olovka je odličan dodatak onima kojima treba i koji će je koristiti. Meni nije trebala kako se vrlo brzo pokazalo i nikako mi nije mogla zamijeniti brzinu prsta prilikom tipkanja. Možda je stvar u navici i da sam je i prije imala možda bih pronašla svrhu. Ovako nisam i zapravo mi je samo smetala posebno radi baterije, o čemu ćemo nešto kasnije.
Odlična je novost što s olovkom možete pisati i ispod vode, funkcija za koju sam uvjerena da će vam trebati ;). Nisam isprobala ali Samsung tvrdi da može pa mu idemo onda vjerovati. Osim toga, više s olovkom ne morate doticati ekran, možete je samo držati na dijelu teksta ili riječi pa vam može prevesti željenu riječ u koji god jezik želite (preko Google Translatea), a po potrebi će poslužiti i kao povećalo.
Uz pomoć S pen-a možete raditi i vlastite GIF-ove od svojih videa ili onih s You Tube-a. Takve sitnice vam možda nikada neće zatrebati ali zgodno ih je imati i znati da možete raditi GIF-ove ako želite (a tko ne bi želio raditi GIF-ove?).
Kamera
Note 7 ima potpuno istu kameru kao što je imaju S7 i S7 edge, a riječ je o stvarno odličnoj kameri – 12 megapiksela na stražnjoj i 5 megapiksela na prednjoj kameri. Fotografije ispadaju odlično, neovisno o vremenskim uvjetima i razini svjetlosti. Noćne fotografije su savšreno bistre i jasne, a fokus je odmah izoštren, bez ikakvih zadrški.
Zoom je isto fantastičan i zumiranjem slike se ne gubi previše na kvaliteti fotografije. Osim toga, u ponudi je puno filtera i zabavnih efekata poput sličica i naljepnica s kojima se fotografija može dodatno obraditi ili samo ukrasiti. Koga to zabavlja, uz Note 7 ne treba instalirati dodatne aplikacije za obradu fotografija jer ovaj postojeći uređivač fotografija obavlja sasvim dobar posao (za amaterske i ne pretjerano zahtjevne fotografe, naravno).
Baterija
Dolazimo do baterije koja je stvorila sve probleme s kojima je Samsung suočen u zadnje vrijeme. Prvi problem, koji sam spomenula gore u tekstu je smanjena veličina baterije radi S pen olovke u odnosu na S7 edge. Meni olovka ne vrijedi smanjenog kapaciteta baterije, posebno jer olovku nisam ni koristila.
Drugi problem je taj što se telefon zagrijavao što je u nekim slučajevima dovelo do eksplozije. Meni na sreću nije eksplodirao ali je bio znatno topliji za vrijeme punjenja, korištenja i posebno s korištenjem Gear VR naočala. Nakon što sam saznala za problem s baterijom s naočalama ga više nisam ni koristila, a nisam mu se baš ni približavala dok se punio.
Na sreću, ima opciju brzog punjenja što cijeli proces čini manje traumatičnim dok čekate da se napuni i nadate se da nećete morati zvati vatrogasce. Meni je baterija bila solidna što znači da nije bila savršena. Kao što sam napomenula, prilično sam “heavy user” gadgeta koje posjedujem što znači i da ih ekstremno brzo praznim. Ipak, baterija je izdržala recimo 24 sata do sljedećeg punjenja što se u mobilnom svijetu smatra uspjehom, posebno uz intenzivnu upotrebu.
Skener šarenice oka
Novost kad je riječ o otključavanju telefona je skener šarenice oka uz već poznati skener otiska prsta. Ne koristim ništa od navedenih opcija i mobitel mi je uvijek otključan većinom iz razloga jer je uvijek pored mene, a i da ga netko uzme u ruke ne bi se okoristio s nekim skandaloznim materijalima jer ih nema. Osim toga, ne spadam u one koji se strašno jako boje za svoju privatnost. Kad mi netko drugi uzme telefon u ruke, misao koja mi prođe kroz glavu je “neće mu/joj valjda ispasti”, a ne “nadam se da mi neće ući u poruke/galeriju/mail…”. Tako da, ako ste malo paranoični ili vam je sigurnost stvarno na prvom mjestu, onda je skener šarenice oka prava stvar za vas.
Je li korisno ili ne, otkrit ćete sami. Otisak prsta je još uvijek nešto brži i precizniji ali zanislite da ozlijedite sve prste, tad će vam šarenica jako dobro doći i bit ćete sretni što imate tu opciju. Ako ozlijedite i prste i oči, požalit ćete vlastitu paranoju ali nadajmo se da do toga baš neće doći.
Tehničke specifikacije i usporedba sa Samsung Galaxy S7 edge
Treba li mi Samsung Galaxy Note 7?
Ovisno o tome kakav ste korisnik i za što vam telefon treba. Ako vam cijena nije problem i ako ciljate na top modele, onda nemate puno za razmišljanje. Pitanje koje se postavlja je – hoćete li koristiti S pen. Ukoliko je odgovor da, Samsung Galaxy Note 7 je telefon za vas. Ako niste sigurni u to treba li vam olovka, radije bih kupila Samsung Galaxy S7 edge jer je po karakteristikama gotovo identičan Note 7, a nešto je manji, kompaktniji za držanje, baterija mu duže traje i jeftiniji je, što nije uopće zanemarivo.
Note 7 je trenutno najbolji phablet na tržištu, a jeftiniji je od novog iPhonea 7 Plus što isto nije zanemarivo.
Samsung Galaxy S7 edge ima mogućnost proširive memorije pa vam 64 GB interne memorije na Note 7 u odnosu na 32 GB na S7 edge ne bi trebalo predstavljati problem. U svijetu su već krenule zamijene uređaja s greškom za one s popravljenom baterijom i u Hrvatskoj bi se novi uređaji trebali očekivati od 10.10., barem tako tvrde u trgovinama u kojima ga prodaju. Nakon što se uređaji zamijene i svi koji su u prednarudžbi naručili svoj Note 7 dobiju novi telefon, trebao bi se naći i u redovnoj prodaji.
Ja sam, kao što znate ako me redovito čitate, zamijenila svoj Note 7 sa S7 edge i nisam požalila. S 7 edge je, meni osobno, bolji izbor i vjerujem da ću i u budućnosti nastaviti sa S serijom Samsung mobitela jer sam s njima stvarno zadovoljna.
4 responses to “Samsung Galaxy Note 7 – recenzija”
Odličan tekst, hvala.
LikeLike
Drago mi je 🙂
LikeLike
[…] Prvi put sam pisala o iskustvu kad sam ga naručila u prednarudžbi i drugi put sam napravila recenziju. Kad pročitate te tekstove sve će vam biti jasno, ako vam sad i nedostaje malo pozadine […]
LikeLike
[…] u mojoj ruci iako ne mogu poreći da S8+ izgleda impresivno. Ipak, nakon promašene kupovine Samsung Galaxy Note 7 koji je, ako zanemarimo činjenicu da je bio tempirana bomba, meni bio jako nezgodan za držanje i […]
LikeLike