Znate li zašto gotovo svi blogeri, novinari, pisci i ostali kreatori sadržaja najčešće imaju MacBook Air? Zato što je već godinama MacBook Air najbolja kupovina i dobivena vrijednost za novac po mišljenju mnogih.
Ono što je jasno već zadnjih nekoliko godina je to da je dobrog starog MacBook Air-a počelo gaziti vrijeme. Tehnologija je napredovala, konkurencija se razvijala, a Air je bio isti kao i uvijek. Jednak dizajn, zastarjeli displej, iste specifikacije godinu za godinom.
Počele su kružiti priče – Apple će ubiti MacBook Air! Zašto i ne bi kad ima MacBook Pro od 13 inch-a koji nudi sve ono što Air ne nudi, a za nešto višu cijenu koju su ljubitelji Mac-a spremni prožvakati. I kad nudi 12 inch-ni MacBook koji je toliko malen i lagan da stane u svaku torbu?
Što će nam onda novi MacBook Air? No, na sreću svih zaljubljenih u legendarni Air, Apple se nije bio spreman odreći svoje zvijezde u koju su mnogi zaljubljeni već cijelo desetljeće pa nam je krajem godine predstavio novi i poboljšani MacBook Air koji sa starim dijeli samo ime i tu završava svaka sličnost.
Oni koji me znaju i redovno prate na blogu i društvenim mrežama znaju da sam veliki Mac fan i da imam MacBook Pro 2017 o kojemu sam pisala recenziju.
Zato je bio logičan korak, kada je došlo vrijeme za mali, lagani i prijenosni laptop, da MacBook Air uđe u uži izbor. Jer, da napomenem za one koji nisu upućeni, meni MacBook Pro služi isključivo kao stolno računalo. U vrijeme Božića u kuću je ušao novi ljubimac – MacBook Air 2018.
Dizajn
Kada volite laptope onda provedete određeno vrijeme proučavajući njihovu kvalitetu izrade, a ne samo unutarnje specifikacije, performanse i dizajn. To znači da ćete vjerojatno kad se nađete u blizini laptopa posegnuti za njim, početi ga vrtjeti po rukama i stiskati sa svih strana kako biste se uvjerili u kvalitetu izrade.
Windows laptopi variraju u kvaliteti i često se pod rukom savijaju, škripe i djeluju krhko uzmete li ih za rub samo s jednom rukom. Tu nastupa kvaliteta izrade Mac-a – uzmete li njega u ruku imat ćete dojam da ste primili komad čvrstog metala.
Nema te sile (razumne naravno) koju ćete na njemu primijeniti i osjetiti da popušta pod pritiskom, uvija se ili ispušta čudne zvukove kojima daje do znanja da je došao do svojih limita. MacBook Air, poput svih ostalih Mac-ova čvrst je i nepomičan, koliko god istraživali njegove granice.
Želite li laptop koji će imati istu vibru kao vaš stari Air pa ste došli ovdje po mišljenje, možda će vas razočarati kad saznate da novi MacBook Air izgleda kao brat blizanac MacBook Pro-a i MacBook-a od 12 inch-a te da sa starim Air-om nema baš puno veze.
Novi model je tanji i lakši od starog. Nema više ni velikih rubova na ekranu. Još uvijek je izrađen od aluminija ali Apple se potrudio pobrinuti da je riječ o 100% recikliranom aluminiju prikupljenom od ostataka izrade ostalih Apple proizvoda. Kad gledate novi Mac Air, nikada ne biste pomislili da je eko i recikliran, a još manje izrađen od ostataka ičega.
Novi model više nema ni svoju prepoznatljivu jabuku koja svijetli na poklopcu monitora baš poput svih ostalih modernih Mac-ova koji su svjetleću jabuku zamijenili reflektivnom jabukom s blagim efektom ogledala. S obzirom da i tako svjetleću jabuku niste nikada ni vidjeli dok radite na laptopu, to što je nema ne bi vam trebalo ni smetati.
Novi MacBook Air dolazi u 3 boje – srebrnoj, svemirski sivoj i zlatnoj. Moj je zlatni, kao što ćete vidjeti na slikama, ali isto ćete tako vidjeti da nije riječ o jeftinoj, žarkoj zlatnoj nijansi nego prigušenijem tonu koji, ovisno o svjetlu, mijenja boju između bakreno-zlatne i ružičasto-zlatne.
Displej
Najveća razlika u odnosu na stari MacBook Air ili barem ono što je najuočljivije na prvi pogled je displej. Stari Air imao je 13.3 inch-ni sjajni displej s LED pozadinskim osvjetljenjem i rezolucijom od 1440×900.
Novi MacBook Air ima 13.3 inch-ni retina displej i rezolucijom od 2560×1600 i duplo manjim obrubom na ekranu. Drugim riječima, oštar je, prekrasnih boja i premazan antireflektivnim premazom.
Vjerojatno je baš ta ljepota ekrana i jasnoća/oštrina boja ono što ćete prvo uočiti na Air-u. Neovisno o tome iz kojeg kuta gledate u ekran vidjet ćete na njemu sve jasno i oštro.
Što se još može poželjeti? Možda touch screen što mu mnogi zamjeraju ali Apple u taj dodatak za sada ne vjeruje. Meni touch screen ne treba iako je displej toliko lijep da instinktivno posežem za njim pa je pun otisaka prstiju. Vidi li se to i na slikama, sada imate objašnjenje i zašto je to tako.
Dimenzije novog MacBook Air-a su 30.41×21.24×1.56 cm, a težak je samo 1.25 kg.
Tipkovnica i Touchpad
Kada je Apple lansirao svoju novu “butterfly” tipkovnicu rijetki su joj dali pozitivnu ocjenu. Ono što morate znati o meni je da sam pisac prije svega i da mjesečno natipkam desetke tisuće riječi. Na MacBook Pro tipkovnica mi nikada nije smetala, štoviše, odgovarala mi je.
A onda je došao MacBook Air s novom generacijom “butterfly” tipkovnice s pozadinskim osvjetljenjem koja je prilično bolja od stare. Kad vam to kaže osoba koja većinu dana provede pišući onda joj morate povjerovati.
Što je uopće butterfly tipkovnica? Butterfly tipke su puno tanje i imaju manji vertikalni hod (0.6 mm u usporedbi s klasičnima koje imaju hod uglavnom 1.5 do 2.0) kako bi cijeli laptop mogao biti tanji, a da istovremeno u njega stanu baterija i unutarnji hardver.
Touchpad je 20% veći u odnosu na stari MacBook Air, fluidan, responzivan, brz i savršen. Koristila sam miš na laptopima cijeli život i nisam mogla zamisliti život bez njega. Nakon Mac-a više nisam ni pomislila na išta drugo osim na ugrađeni touchpad. Da, toliko je dobar.
Portovi i Touch ID
MacBook Air dolazi opremljen s 2 Thunderbolt 3 porta koji omogućuju puno brži transfer podataka i s utorom za slušalice na drugoj strani.
Velika novost na MacBook Air-u je i Touch ID pomoću kojega možete otključati svoj laptop otiskom prsta i bez upisivanja lozinke što je nevjerojatno brzo i praktično. Treba li napominjati da je proces postavljanja Touch ID vrlo brz i jednostavan, a da radi fluidno i bez greške?
Procesor, RAM i hard disk
Procesor je osjetno brži u odnosu na stari MacBook Air zahvaljujući osmoj generaciji Intel Core i5 procesora. Želite li nešto jače, bolje kupite MacBook Pro (13 inch-ni model, bez trackbara cjenom je vrlo blizu novom Airu) jer je Pro pravi radni stroj na kojemu ćete moći obavljati zahtjevne zadatke poput editiranja videa ukoliko vam je to posao.
Ne kažem da je MacBook Air slab, ni slučajno, ali ovdje govorimo o prijenosnom i laganom poslovnom laptopu za one korisnike čiji se posao bazira na pisanju, prezentacijama, brojevima, mailu, internetu ili sličnim svakodnevnim zadacima. Ukratko, ne radite li nešto što je grafički jako zahtjevno, MacBook Air će vam odraditi posao bez greške i u skladu s najvišim očekivanjima.
Ovaj super tanki laptop opremljen je SSD diskom koji starta s 128 GB-a ali postoje i verzije s 256 GB, 512 GB i 1.5 TB. Moram li napominjati da se laptop pokreće i pali u sekundi?
S obzirom da dolazi opremljen s do 16 GB RAM-a moći ćete na njemu brzo i učinkovito obavljati svakodnevne poslove, surfati internetom i imati otvorenih aplikacija koliko god želite, a da se laptop ne pobuni i uspori.
Baterija
Apple se hvali kako baterija na novom MacBook Air-u traje cijeli dan, točnije, obećavaju punih 12 sati rada na laptopu koji uključuje web, mailove, pisanje, rad s tablicama, gledanje videa na internetu te 13 sati reprodukcije filmova, bez punjača naravno.
Kako koristim MacBook Air svakodnevno već skoro 2 mjeseca, a povremeno na njemu pogledam i nešto na Netflixu, mogu potvrditi Apple-ovu teoriju o trajanju baterije. Što god radili na MacBook Air-u, možete ga mirno iznijeti iz kuće bez punjača jer vam neće trebati.
Sigurnost, Siri i zvučnici
MacBook Air ima Apple T2 Security Chip, drugu generaciju silikonskog čipa koji se ugrađuje u Mac računala, sa svrhom dodatne sigurnosti. To znači da kada upišete lozinku i prislonite prst na Touch ID kako biste otključali svog Mac-a svi podaci ostaju sigurni, a podaci pohranjeni na SSD-u se automatski kriptiraju.
Nije iznenađenje da uz Air-a dolazi i osobna asistentica/asistent Siri. Iako Siri još uvijek nije progovorila hrvatski moći ćete s njom sasvim pristojno popričati i na engleskom, a ukoliko s njom imate iskustva, onda i sami znate kako funkcionira. Meni je Siri korisna, posebno za podsjetnike, alarme i otvaranje aplikacija/dokumenata/slika za koje ne znam točno gdje se nalaze, a pretraga bi mi oduzela previše vremena.
Zvučnici su jači i 25% glasniji od MacBook Air-a prethodne generacije što znači da na njega sigurno nećete morati dodavati vanjske zvučnike, a ni koristiti ga sa slušalicama jer je zvuk jasan, glasan i čist, sa sasvim solidnim basovima.
Zašto kupiti MacBook Air?
Da stvarno, zašto kupiti MacBook Air kad Apple u svojoj ponudi ima čak dva druga laptopa koji su slični Air-u? Cijena MacBook Air-a starta od 11699 kn. MacBook Pro od 13 inch-a i bez touchbara kreće od 12799 kn, a riječ je o modelu jačem od MacBook Air-a.
Apple-ov MacBook od 12 inch-a kreće se od 12799, poput MacBook Pro, a manji je, tanji i lakši od Air-a i Pro-a. Kako se onda odlučiti za ono što je najbolje i radi čega nećete požaliti jer ste potrošili određeni iznos?
Sve ovisi o tome što vam treba i što planirate raditi na laptopu. Koji su moji razlozi kupovine Air-a? Prilično jednostavni, a možda pomognu i vama ukoliko ste u procesu kupovine novog laptopa, a Apple vam je na vrhu liste interesa i želja.
Prvi razlog koji nije tajna je da ni najmanje ne volim Windows OS i ta činjenica uspješno eliminira svaki brend koji nije Apple. Drugo, zahtjevan sam korisnik koji osim performansi koje će garantirati da laptop potraje koju godinu i radi jednako dobro traži i da dizajn odgovara zahtjevima.
Sljedeći važan faktor koji je igrao možda i najvažniju ulogu je što već imam MacBook Pro od 15 inch-a (s touchbarom) i ne treba mi isti takav MacBook Pro od 13 inch-a jer ne vidim poantu posjedovanja dva identična laptopa u različitoj veličini.
Što je preostalo? Da Apple nije predstavio novi Air, stari sigurno ne bih kupovala jer ga je vidno pregazilo vrijeme (još prije 5 godina otprilike) i odlučila bih se na MacBook od 12 inch-a ali s novim Air-om on više nije dolazio u obzir.
Air je potpuno redizajniran nov laptop, s novim i jačim procesorom od MacBook-a, novom generacijom tipkovnice i najvažnije od svega, vidljivo većim ekranom za zanemarivo veću veličinu kućišta i ukupnu težinu. Za nekoga poput mene tko toliko vremena provodi gledajući u ekran i pišući, svaki inch ekrana je dobrodošao i dragocjen.
Osim toga, ne smijemo zaboraviti da je MacBook Air došao do kultnog statusa među svim obožavateljima Apple-a i svi koji imaju ili su imali stari Air vjerojatno će s veseljem prihvatiti i novi koji je djelomično sličan starom ali opet potpuno različit i napredniji.
Nakon skoro 2 mjeseca svakodnevnog korištenja, ne da nisam požalila ili posumnjala u odluku o kupovini nego sam dodatno učvrstila mišljenje da je novac potrošen na novi MacBook Air najbolje potrošen novac.
MacBook Air odličan je izbor za sve one koji daju prednost macOS-u nad Windowsima, koji drže do kvalitete izrade, dizajna i trajnosti, žele brz i fluidan laptop na kojemu mogu raditi gotovo svaki posao, gledati filmove i serije u slobodno vrijeme, prenositi ga bez problema i zaboraviti punjač kod kuće bez stresa da će ostati bez baterije.
One response to “MacBook Air 2018 – recenzija”
[…] stvar kod novih Macbook Air je što imaju ugrađen senzor za otisak prsta pomoću kojega možete brzo i jednostavno […]
LikeLike