Hrana je važan dio života svakog Talijana. Ali čekaj, hrana je i meni jako važna, možda ste upravo pomislili! Možda i je. Možda volite jesti. Možda volite i kuhati ali shvatit ćete da ništa ne znate o hrani dok ne odete u Italiju.
Talijani stvarno vole svoju hranu i jako je ozbiljno shvaćaju. Nema zezanja oko hrane pa ako ih tražite neku glupost poput parmezana na jelo na koje parmezan ne ide dobit ćete pogled ispod oka i ignoriranje zahtjeva. Vjerojatno će vas “glupog turista” i tračati u kuhinji.
Priznat ću da me bilo malo strah kad sam prvi put išla u Italiju. Iako nisam neki izjelica (uglavnom jedem jer moram) i jedem uglavnom sve osim mesa i još nekih namirnica/jela, pitala sam se kako ću preživjeti u Italiji na tjestenini i pizzi baš svaki dan.
Jer, hrana je u Italiji prilično limitirana odete li u neki minijaturni gradić ili kameno selo. Lokalne trattorije nude svoju regionalnu kuhinju ali teško išta više od toga. Kako sam se prevarila!
Iako sam jela tjesteninu svaki dan, nikada nije bila ista. Ručno rađena, sa savršenim umacima na kojima se vidjelo da su iz lokalnog vrta, bila je pravo čudo okusa, mirisa i teksture radi čega se isplati otići u Italiju pa i ako vas ne zanimaju putovanja.
Svako novo putovanje u Italiju me ispunjava srećom, između ostalog i radi hrane. Svaka regija u Italiji je po nečemu posebna, svaka ima svoje arome i tradicionalna jela koja nećete požaliti odlučite li ih se isprobati.
Što je potrebno znati o talijanskoj kuhinji?
Colazione
Usudila bih se reći da je la colazione ili doručak prva riječ koju sam naučila na satu talijanskog nakon čega je uslijedilo ubitačno nabrajanje hrane koju smo učili napamet. Dosta o zatupljujućem školskom sustavu, idemo mi na doručak u Italiju koji ja toliko volim, a gospodin Orbis ga se užasava.
Zašto? Užasavat ćete ga se i vi ako ste izjelica koji voli tradicionalni britanski ili kontinentalni doručak u koji spadaju sve divote jaja na 10 načina, salama, sireva, peciva, pečene šunke i drugih kolesterolskih čuda.
Talijanski doručak je sve samo ne takav pa i u hotelima s 5 zvjezdica. Talijani, ukratko rečeno, nisu baš od doručka i najčešće će se zadovoljiti kavom i slatkim pecivom koje mogu pojesti u dva zalogaja i nastaviti dalje svojim poslom.
Njima je sjedenje za doručkom nezamislivo kao i ideja da moraju pojesti toliko hrane i to još pržene, masne i teške. Talijanski doručak, iako se u dobrim hotelima trude zadovoljiti goste pa ćete pronaći klasičan (iako skromniji nego drugdje) izbor, uglavnom se svodi na 1000 vrsta slatkih poslastica.
Slatka lisnata tijesta, šećerna peciva, puževi s grožđicama i pekmezom koji vam ulijepe prste, mali kolačići, torte od maka i oraha pa čak i sladoled za doručak koji sam dobila u hotelu na jugu Italije.
Niste li osoba koja voli slatko postoji mogućnost da vas doručak u Italiji neće oduševiti ali to zapravo nije ni toliko važno jer doručak nije jedini, a ni najvažniji obrok dana. Idemo na pranzo.
Pranzo
Najvažniji obrok u Italiji je pranzo ili ručak. Toliko je važan da se većina biznisa (uključujući pošte, trgovine i urede) zatvara između 13 i 15 sati (pausa pranzo) kako bi ljudi otišli na ručak. Talijanski ručak bi vas mogao šokirati odete li u tradicionalni restoran i prepustite se rukama osoblja.
Što ćete doživjeti?
- Aperitivo – uvod u tradicionalni talijanski ručak je aperitivo koji se uglavnom sastoji od alkoholnog pića i sitne grickalice poput maslina, kockica sira, orašastih plodova ili grisina. Od aperitiva se nećete najesti, a pomoći će vam da ne padnete u nesvjest dok ne dođe prava hrana.
- Antipasto – nemojte se začuditi kad vam donosu antipasto. Antipasto je predjelo koje je malo konkretnije od aperitiva, a uglavnom se sastoji od hladnih narezaka, bruschette, crostinija i drugih divota. Meni je antipasto često dovoljan da se najedem i pokvarim ručak.
- Primo – primo je prvo jelo, teže od antipasta, toplo i kuhano ali lakše od onoga što slijedi. Primo je uglavnom jelo koje ne sadrži meso, a obično je riječ o rižotu, pizzi, tjestenini, lasagnama, morskoj hrani, njokama, složencima i drugim jelima.
- Secondi – ako se do sada niste najeli ili ste pravi mesojed onda će vas veseliti kada vidite da vam donose secondi za stol. Secondi se uglavnom svodi na meso, ribu, rakove, pečenja, odreske ili gulaše.
- Contorno – obavezan prilog koji ide uz secondi. Contorno je sve ono što želite jesti uz svoje meso ili što vegetarijanac poput mene jede kao samostalno jelo. Uglavnom je riječ o povrću ili krumpiru, a koji dolazi na posebnom tanjuru, a ne zajedno s mesom kao u većini zemalja.
- Insalata – salata koja je uglavnom toliko velika da može djelovati i kao samostalni obrok za nekoga tko ne voli puno jesti.
- Formaggi e frutta – kada su nam u Pesaru ponudili nakon ručka ovaj dodatak morala sam ga uzeti samo da vidim o čemu je riječ. Radi se izboru sireva tradicionalnih u regiji u kojoj se nalazite i voću koje ide uz te sireve.
- Dolce – nešto čemu nikada ne mogu odoljeti, koliko god bila sita, a to je slatkiš koji Talijani jako vole jesti nakon jela. Većina restorana nudi domaće dolcettije što je izbor tradicionalnih sitnih kolača ali pod dolce spadaju sve vrste slatkiša – torte, pite, tiramisu, sorbet ili sladoled.
- Caffe – kada su me pitali želim li kavu nakon kolača spremno sam odgovorila da želim. No, nisam dobila cappuccino jer Talijani nakon jela ne piju slatke kave s mlijekom nego espresso koji se mora popiti dok je šalica još vruća i koji će vas pošteno razbuditi nakon ovakvog jela.
- Digestivo – ručak i kava moraju završiti digestivom i tu nema nikakvog pogovora. U Sorentu smo uglavnom odlazili u isti restoran u kojemu su nas vlasnici već znali i nismo se mogli izvući od limoncella (rakija od limuna) na račun kuće. Ručak nije potpun bez digestiva.
Jeste li živi? Ovakav ručak uopće nije rijedak u Italiji što je razlog zašto se mnogi putnici (uključujući i mene) vrate koji kilogram teži. Želite li biti pravi Talijan ili Talijanka? Napravite Scarpettu – pomažite tanjur komadom kruha.
Merenda
Merenda je užina koju ubacite u bilo koje vrijeme između obroka, a kad su vam potrebni pauza ili sitan zalogaj. Obično je smještena između doručka i ručka ili ručka i večere. I dok kod djece merenda obično znači kruh s namazanom Nutellom kod odraslih se merenda uglavnom svodi na pauzu za kavu i cigaretu.
Aperitivo
Iako je aperitivo prvi dio i uvod u dekadentni ručak, Talijani često odlaze na aperitivo nakon posla kako bi se malo družili, popili nešto alkoholno i pojeli sitnicu u obliku oraha, sira ili sitnih sendviča. Ništa čudno ali da znate što očekivati pozove li vas netko na aperitivo kod kojega poanta nije u hrani nego u druženju i razgovoru.
Cena
U Italiji se večera jede nakon zalaska sunca, a želite li večerati vani morat ćete rezervirati mjesto u restoranu već ujutro ili prije podne jer će kasnije biti sve puno. Odluče li se na večeru kod kuće, Talijani najčešće jedu ostatke od ručka.
Večerate li vani onda ćete birati između prima ili secondija, dakle tjestenine ili mesa. Talijani će se povremeno odlučiti večerati i panini – sendvič. No, nemojte misliti da je to lagan mali sendvič.
Riječ je o sendviču od preklopeljene ciabatte koja se tostira, a u njega se slaže pršut, mortadela, sirevi, paradajz, salata i zapravo sve što vam padne napamet.
Caffe
Ako se u Italiji nešto ozbiljno shvaća onda je to kava. Iako turisti (uključujući i mene) rade gluposti, naručuju što im se pije u određenom trenutku i ne vode računa o tradiciji, Talijani se najčešće neće šaliti sa svojom kavom.
Talijani nikada neće naručiti cappuccino iza 11 sati ujutro jer se on pije samo uz doručak i slatko pecivo. Isto tako, nikada neće naručiti kavu uz desert nego nakon njega. Zašto? Desert će upropastiti okus finog espressa. Jednostavno, zar ne?
Odete li u Italiju najgore što si možete učiniti je paziti na kalorije i jesti svaki dan istu hranu, po mogućnosti u internacionalnom restoranu. Uživajte u životu. Šećite malim kamenim ulicama. Sjedite u trattoriju sa kockastim stolnjakom.
Pitajte osoblje restorana za preporuku. Uzmite tradicionalni ručak u slijedovima. Pojedite sve što naručite i na kraju ne zaboravite – scarpetta! Inače niste iskusili Italiju na pravi način.
7 responses to “Kako u Italiji jesti poput Talijana?”
Zapamtiću ovo, ako me put ikad nanese u Italiju… 😀
LikeLike
Obavezno! Ako ni zbog čega isplati se radi hrane 😀
LikeLiked by 1 person
mmm. već sam ogladneo…
LikeLike
Ovo je divno, ogladniš kad čitaš 😉
LikeLike
I ja sam dok sam pisala 😀
LikeLike
Količinu hrane za njihov Pranzo pojedem tijekom cijelog dana i onda mi još ostane za sutra 🤣. Doručak mi se zato sviđa, a kava može uvijek osim nakon Cene.
LikeLike
Bila sam u Italiji, i nikako mi ne odgovara taj ritam ishrane. Za doručak ne mogu da jedem slatko, i svakako ne dva zalogaja. Za ručak mi je sve to njihovo previše, ali ionako nisam jela kompletan ručak. A za večeru – pica koju smo poručile bila je prevelika za moj želudac. Tako da, šta da se radi, koncept italijanskih obroka nikako nije za mene.
LikeLike